top of page
  • Obrázek autoraUtopeni Vínem

Balconara IGT Basilicata Rosso 2019

Po kratší odmlce je vaše Utopená zase zpátky s dalším skvělým vínem!

Jistě jste si teď všimli nemalého humbuku kolem vulkanických vín (i u mě na instagramu). Tak se jednomu podíváme pod korek :) a to Balconara IGT Basilicata Rosso z vinařství Donato D'Angelo.

 

Vinařství Donato D'Angelo

2019, suché

Itálie / Basilicata


barva: červené

odrůdy: 50% Aglianico, 50% Cabernet Sauvignon

alkohol: 14%

 

Vinařství Donato D'Angelo se nachází v Itálii v oblasti Basilicata, kterou najdeme úplně na jihu Itálie mezi (podpatkem) Puglií a Campánií. Bylo založeno r. 2001 a vlastní zhruba 20 ha vinic. Z 80% pěstují lokální odrůdu Aglianico (Noblesní modrá odrůda řeckého původu, kterou zhruba před 3000 lety na jihu dnešní Itálie vysadili řečtí kolonizátoři.). Produkují zhruba 150 tis. lahví ročně a řadí se spíše mezi rodinná vinařství (ač na naše poměry ČR se jedná již o vinařství velké).

Víno Balconara je z odrůd Aglianico a Cabernet Sauvignon, přesně půl na půl. Jedná se údajně o "single vineyard", vinice se nacházejí v obci Ripacandida a leží na vulkanických půdách v nadmořské výšce přibližně 500 metrů nad mořem.

Vzhledem k tomu, že obě odrůdy mají různé doby zrání, sklízejí se a vinifikují odděleně. Po ukončení alkoholového kvašení zraje víno minimálně 15 měsíců v 5000l sudech.

A co po otevření lahve čekat? Na nose převládá vůně červené třešně a švestky, dále pak černý pepř a tóny lékořice, tabáku, toastu a hřebíčku. Na patře je suché, pokud jej máte podchlazené, vynikne jeho vulkanická a mořská slanost, která ale po otevření vína mizí a objevuje se plné ovoce a nasládlé tříslo. Tělo má rozhodně plnější, ale nechybí mu ani kyseliny, které jsou pro vulkanická vína typická. Jedná se tak o super pitelné a šťavnaté víno, které můžete pít po celý rok v "pokojovce" i lehce podchlazené.

Související příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení