• Utopeni Vínem

Dnes slaví svátek Pinot noir!

Je to tu! 18. srpen a s ním světový den, jedné z mých nejoblíbenějších odrůd, Pinot noir, nebo jak mu říkáme u nás - rulandské modré. Tak si na jeho počest otevřete nějakou výbornou láhev a jdeme se mu podívat pod slupku.

Pinot noir bychom mohli nazvat princem Burgundska. Svou 'kariéru' začal totiž už roku 1395, kdy kníže Filip Bold vydal dekret který zakazoval pěstovat jakoukoliv jinou odrůdu. Poddaní nebyli moc nadšení, jelikož je pinot noir dosti citlivá a náročná odrůda na pěstování. Nicméně kníže Filip věděl moc dobře, co dělá... vína sice bylo méně, ale za to výborné kvality.

A proč je tak náročný na pěstování? Především má velmi tenkou 'kůži' a nemá rád velká horka. Za přílišného vedra a sucha zraje moc rychle a chybí mu pak komplexnost a jeho unikátní elegance. Ve výrazně chladnějších místech ale zas naopak nemusí dostatečně dozrát.

Přesto se mu v chladnějším a vlhčím klimatu daří dobře, zvlášť když je vegetační období dostatečně dlouhé a vyrovnané. Je náročný i na půdní podmínky, bobule se slabou slupkou jsou obvykle drobné a vyzrávají nepravidelně, navíc jsou náchylné k řadě chorob. Ale pokud vinař s tímto vším počítá a ví jak na něj, dokáže se nesmírně revanšovat svým neobyčejným charisma, intenzitou a bohatostí.

Pinot noir je také jednou ze tří nejdůležitějších odrůd povolených pro výrobu šampaňského a mnoho úspěšných producentů (např. Champagne Philipponnat) vysazuje své nejdůležitější parcely grands crus pouze s touto odrůdou. Poté z jejich plodů vytváří svá vynikající vína Blancs de Noirs.


Další názvy Pinot Noir:

u nás Rulandské modré

v Itálii Pinot Nero

v Německu Spätburgunder

v Rakousku Blauer Burgunder

v Maďarsku Kisburgundi

na Balkáně Crni Burgundac


Jak jsme si již řekli, pinot noir se vyznačuje tenkou slupkou, což znamená, že vína mají nízký obsah tříslovin a světlou barvu. Ve vůni jsou charakteristické jahody, maliny a třešně. U starších vín vyzrálých v sudech budou tóny vanilky, také hub, koření a sušených květů ibišku. V chuti bývají plná, bohatá, ale ne těžká. Jejich největší předností je sametovost až hedvábí – kyseliny i třísloviny jsou jemné. S věkem pak ještě přibývají na eleganci, hloubce, komplexitě, hladkosti a bohatosti. Mimo toto vše by nemělo mít moc alkoholu, více než 14 % ukazuje na přezrálost hroznů.

Ještě jedna zajímavost na závěr - u nás se kdysi pinot noir říkalo roučí modré a vděčíme tu za něj Karlu IV., který ho sem z Francie dovezl.


A zde pár pinotů, které stojí za to ochutnat!

Rulandské modré barrique, 2016 - Regina Coeli

Pinot Noir, 2016 - Baraque

Pinot Noir Edice KAREL RODEN, Pozdní sběr 2018 - Vican

17 views

Related Posts

See All
 
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení