top of page
  • Obrázek autoraUtopeni Vínem

Frankovka, VOC Modré hory

Vinařství J. STÁVEK

2018, suché

Morava / Velkopavlovická podoblast / Němčičky

barva: červené

přívlastek: VOC Modré hory

obsah: cukr 2 g/l

kyseliny 6,6 g/l

cena: cca 300 Kč

alkohol: 12,5%

 

Jestli existuje král frankovek, pak je to určitě Honza Stávek. Ať už si dáte jeho víno jen čistě z odrůdy Frankovka nebo jako cuvée spolu s další odrůdou či odrůdami, v rosé anebo červené variantě vína, rozhodně nebudete zklamaní. Je pro mě skoro neuvěřitelné, co se z jedné odrůdy dá vytvořit různých vín - od svěžích, šťavnatých, ovocitých až po plná a mohutná.

Někteří vínomilci už jistě ví, že Frankovka spolu s odrůdou Modrý Portugal a Svatovavřinecké spadá pod označení V.O.C. Modré Hory pokud pochází z jedné z pěti obcí a tratí tohoto spolku.


A teď už k téhle Frankovce 2018. Barva je tmavě rubínová až fialová, což vyznačuje perfektní vyzrálost hroznů, která je cítit i ve vůni. Najdeme v ní třešně a stopy skořice. Chuť je šťavnatá a, řekla bych, středně plná. Jsou v ní cítit zralé šťavnaté višně, které ocucáte až po jejich pecku, takže ve finiši cítíte přes parádní šťavnatost jemné taniny.


Toto víno určitě neurazí milovníky plnějších a těžších vín. Nicméně pokud chcete zažít Honzovu Frankovku v plné těžké parádě, tak doporučuji Frankovku 2017. Naopak pokud chcete její "jahody se smetanou" verzi, tak doporučuji Frankovku 2016, anebo úplně ideálně Rosé Trkmansku.

17 zobrazení

Související příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení