top of page
  • Obrázek autoraUtopeni Vínem

Rez a záře hvězd

autorka: Tammy Greenwood

žánr: thrillery, světová literatura

vydáno: 2020, Kontrast; orig.: Rust & Stardust 2018

počet stran: 408

hodnocení: 90% databáze knih

94% čbdb

Anotace: Camden, New Jersey, 1948. Když jedenáctiletá Sally Hornerová ukradne z místního supermarketu notes, netuší, že ji sleduje dvaapadesátiletý Frank La Salle. La Salle je čerstvě propuštěný z vězení a nyní se chystá k útoku. Před obchodem ji napadne a přesvědčí ji, že je agent FBI a může ji okamžitě zatknout – pokud neudělá, co jí řekne. Tento děsivý román se vydává po stopách následujících dvou let, během kterých Frank duševně i tělesně týrá Sally cestou na západ do San José, a navždy tak změní její život, stejně jako životy její rodiny, přátel a těch, které potkají cestou. V této strhující knize, založené na skutečném příběhu oběti Sally Hornerové a jejího únosce, který šokoval Ameriku a inspiroval Vladimira Nabokova k napsání kontroverzní a legendární Lolity, dává oceněná spisovatelka T. Greenwoodová slovo samotné Sally.

 

Rez a záře hvězd je knihou, kterou řadím mezi jednu z nejnáročnějších, co jsem kdy četla, co se tématu knihy týče. Je to opravdu bravurně napsaný psychologický román o naivitě a důvěře Sally a vlastně obecně mladých dívek, a také zhýralosti a zrůdnosti muže, které asi nejde úplně vzdorovat. Téma je to silné, a když si člověk uvědomí, že se tyto události opravdu staly, a stále dějí, opravdu to s vámi pohne.

Po dobu knihy jsem trochu uvažovala nad tím zda je opravdu tak velká naivita, jakou měla Sally během vyprávění, vůbec možná. Jenže když si vzpomenu jak moc naivní jsem bývala jako dítě já sama, a ještě když jsem si uvědomila, že Sally žila v době bez internetu a nemožnosti si různé věci jen tak vyhledat a ověřit, tak to celé dává smysl.

Vidíme také zásadní rozdíl mezi tímto příběhem a Lolitou od Nabokova. Lolita byla totiž velká svůdnice, kdežto Sally byla opravdu jen dívenka, která se svou naivitou vydala napospas zvrhlíkovi.

Líbilo se mi každopádně, že autorka zvládla do těchto hrozných dvou let života Sally zakomponovat i příjemné zážitky a milé lidi, které na cestách s Frankem potkala. Celý příběh je ale velmi hořkosladký a to hlavně proto kolik lidí Sally během jejího života náhle opustilo místo toho aby jí pomohli jak slíbili. Jediné po čem přitom celý svůj krátký zoufalý život toužila bylo mít kamarádky. A právě za to zaplatila tu nejvyšší daň.

Rez a záře hvězd je napsána opravdu skvěle, čtivě a je velmi napínavá (úmyslně jsem si nepřečetla reálné události před čtením knihy, jen jsem věděla, že Sally zemřela opravdu mladá). Je to takový paradox, když se vám kniha čte velmi dobře, ale zároveň taky ne. U knihy jsem se nejednou málem rozplakala, jak moc mi Sally bylo líto, a také kolikrát jsem se vztekala na úchyláka Franka, jaké byl prostě odporný prase a pedofil.


Sečteno podtrženo - hodnotím rozhodně 5/5 a jako jednu z nejlepších knih, co jsem letos četla.

Související příspěvky

Zobrazit vše

Parte

bottom of page
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení