top of page
  • Obrázek autoraUtopeni Vínem

Tlouštíci hoří rychleji

autorka: Caitlin Doughty

žánr: literatura faktu, biografie a memoáry

vydáno: 2017, BizBooks;

orig.: Smoke Gets in Your Eyes: And Other Lessons from the Crematory, 2014

počet stran: 256

hodnocení: 83% databáze knih

81% čbdb

Anotace: Podívat se vlastní smrtelnosti do očí není nic jednoduchého. Abychom se tomu vyhnuli, raději si zavazujeme oči a dobrovolně se straníme reality smrti a umírání. Jenže nevědomost není blažená, přináší jen větší hrůzu. Metaforický šátek na oči teď na chvíli odložte. Caitlin Doughty vypráví o šesti letech, které strávila prací v americkém pohřebnictví. Její upřímná, ironická a často i vtipná výpověď připomíná půlnoční výpravu na hřbitov. Autorka demystifikuje smrt a odpovídá na otázky, o nichž jste ani nevěděli, že je máte. Můžete chytit nemoc od mrtvoly? Kolik mrtvých se vejde do dodávky? Jak vypadá planoucí lebka? Pokud nechcete číst realistický popis smrti a mrtvých těl, vzali jste do ruky špatnou knihu. Můžeme ze všech sil vystrkat smrt na samý okraj zájmu, odkládat mrtvé za nerezové dveře a zavírat umírající do nemocničních pokojů. Dokážeme tak mistrně skrývat smrt, že byste skoro uvěřili, že jsme první nesmrtelná generace. Ale nejsme. Všichni umřeme a dobře to víme.

 

Nebudu vám lhát, knihu Tlouštíci hoří rychleji jsem si čistě a jednoduše koupila podle názvu. A co si budeme povídat, byla jsem z knihy překvapená, jelikož jsem dle jejího názvu očekávala knihu plnou vtipných historek. Nakonec je to ale kniha plná takřka filozofických myšlenek, a to nejen o smrti, spousty užitečných informací a vhledů do pohřebních rituálu z různých koutů světa. Kniha je životopisem Caitlin z dob jejího působení v krematoriu. Je tedy místy dosti morbidní, ale přesto se autorce podařilo být sem tam vtipnou aniž by to jela na sílu. V celku to byl zajímavý a občas i úsměvný příběh, který vás k přemýšlení o smrti jednoduše popudí :) Caitlin nám totiž citlivě ukazuje, že ať se smrt snažíme schovat sebevíc, patří prostě k životu.

Knihu doporučuji, ale rozhodně by ji neměly číst slabší povahy (některé pasáže/zážitky z krematoria mohou být moc silné pro slabší povahy či žaludky :D).

38 zobrazení

Související příspěvky

Zobrazit vše

Parte

bottom of page
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení