top of page
  • Obrázek autoraUtopeni Vínem

Velká Výstava

autorka: Marie Hermanson

žánr: literatura světová, román

vydáno: 2021, Kontrast

orig.: Den stora utställningen, 2018

počet stran: 296

hodnocení: 79% databáze knih

87% čbdb

 

Velká Výstava je moc hezký a milý román: Začátek nové doby se vším všudy, ovšem již s hrozbu kolem židů rostoucí v Německu, rok 1923 a velká výstava v Göteborgu a tamní přednáška Alberta Einsteina na téma obdržené Nobelovy ceny z roku 1921, na kterou měl opravdu zpoždění.


Příběh Velké Výstavy sledujeme celkem ze tří hlavních pohledů - Ellen (mladé ambiciózní novinářky), Nilse (hlavního policisty) a samotného Alberta Einsteina. Na začátku a na konci se nám tam vsouvá ještě vzpomínková část, kdysi malého Otty "chlapce s proslulou oslicí Bellou", nyní již devadesátníka.

Líbila se mi moc Ottova úvodní citace: "Einstein tvrdí, že čas je něco úplně jiného, než si myslíme. Není absolutní. Čas je iluze, kouzelnický trik pro náš lehkověrný pohled na věc. Já to věděl odjakživa. Bella také. Všechna zvířata to vědí. Protože nejsou uvězněna v čase tak jako my lidé. Ani zapomnění není sžírající a ničivou kyselinou, jak si myslíme. Je to jen tma. A v ní jsou uchovány všechny naše zážitky, jen nejsou vidět, jako nábytek v pokoji, když je noc.", ale právě s ním se během vyprávění už moc nesetkáváme, spíš nás odkazuje na "jiný" příběh, který je právě vyprávěn již výše zmíněnými třemi postavami.

Každá z postav vypráví o výstavě a zážitcích z/s ní ze svého pohledu a během vyprávění se jejich příběhy v nějakém pointu propojí. Někdy i dokonce vícekrát :)


Pokud tedy hledáte příjemné víkendové čtení se špetkou napětí inspirované skutečnými osobami a událostmi, tak se do knihy s chutí pusťte!

Související příspěvky

Zobrazit vše

Parte

bottom of page
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení