Frankovka (BETON)

28/12/2021

Tak se mi konečně povedlo ochutnat víno z betonu a byla to teda naprostá paráda!


Mádl - Malý vinař

2018, suché

Morava / Velké Bílovice

barva: červené

přívlastek: moravské zemské víno

cena: cca 189 Kč

alkohol: 12,5%


   Tuhle královsky výbornou frankovku ovlivnila betonová nádoba, ve které zrála 10 měsíců. Beton ovšem do vína na rozdíl od dřevěných sudů nepouští dubové aroma, ale uvolňuje do něj minerály, což má vliv nejen na celkové vyznění vína, ale například pomáhá zachovat i jeho stabilitu. Jak je napsáno přímo na láhvi Frankovka BETON = RYZOST + MINERALITA + TRVANLIVOST.

   Mádlovi jsou rozhodně průkopníci této metody na Moravě a etiketa jejich vín s betonovým mixem zcela určitě nenechá nikoho chladného.

   Minerální frankovku se mi povedlo pít poprvé a byla vážně skvělá. Vůně je až vyloženě ovocně sladká - přezrálé ostružiny a černé třešně. V chuti je, ale proti sladké vůni, z počátku velmi výrazná mineralita - polechtá na jazyku. Celková chuť je pak krásně uhlazená a jemná. Najdeme v ní nasládlé černé třešně a přišel mi na jazyk i náznak tmavého rybízu. Víno je to lehčí a velmi, velmi pitelné. Umím si tuhle frankovku představit na pohodové pití i během teplého léta, jelikož díky betonu v ní nenajdeme v podstatě žádné, pro frankovku zcela typické, třísloviny.