Daniela Raková

Someliérka a vášnivá degustátorka a diskutátorka vína 


Vítej na webu Utopeni Vínem,

jmenuji se Daniela Raková a žiji a degustuji v Praze :)

Založení Utopeni Vínem se pro mě stalo zlomovým rozhodnutím, které mi v podstatě změnilo život. Aneb jak z officu zdrhnout do gastra a být Danielou v říši divů (vína).

Víno mě bavilo pít vždy, ale nerozuměla jsem mu a netušila jsem téměř co piji. Začínala jsem klasiky na sladké pálavě, pokračovala polosladkým tramínem až jsem se propila k suchým bílým a nakonec i těm vínům červeným.

Pak ale přišel covid a dlouhé a opakované lockdowny a já občas nevěděla co by. Popíjela jsem tedy vína doma, hledala si o nich informace a snažila se jim tak porozumět, a tak se víno stalo velmi rychle mojí láskou a vášní. TEN zlom pak nastal po prvním výletě na Moravu a ochutnání Cabernet Moravia od pana Glose (jež je šlechtitelem této odrůdy) a uvědomila jsem si, že mi "znalci" vín z mého okolí pěkně lhali, když tvrdili, že v ČR nemůžeme mít dobrá červená vína, a mne samozřejmě zajímalo jak je to možné.

Dál už to asi znáte - následovalo založení IG v listopadu 2020 a s kamarádkou vymýšlení názvu, založení stejnojmenného webu v dubnu 2021, účast na someliérských kurzech, které jsem dokončila úspěšnou zkouškou. Nyní mě najdete jako sommeliérku v pražské degustační restauraci Marie B :)​

Sečteno podtrženo, založit Utopeni Vínem bylo nejlepší rozhodnutí v mém životě. Poznala jsem úžasný vína, ještě lepší vinaře a someliéry, další wine blogery a vínomilce a mám nespočet skvělých zážitků a vzpomínek. Miluju se setkávat s vínomilci, které již znám znovu a znovu či poznávat nové a porovnávat naše chuťové a čichové buňky a navzájem se obohacovat o nové informace a znalosti.

Tak vínu zdar! (a nebojte se zkoušet i ta která neznáte) :)