Frankovka, VOC Modré hory

27/11/2021

Vinařství J. STÁVEK

2018, suché

Morava / Velkopavlovická podoblast / Němčičky

barva: červené

přívlastek: VOC Modré hory

obsah: cukr 2 g/l

kyseliny 6,6 g/l

cena: cca 300 Kč

alkohol: 12,5%


Jestli existuje král frankovek, pak je to určitě Honza Stávek. Ať už si dáte jeho víno jen čistě z odrůdy Frankovka nebo jako cuvée spolu s další odrůdou či odrůdami, v rosé anebo červené variantě vína, rozhodně nebudete zklamaní. Je pro mě skoro neuvěřitelné, co se z jedné odrůdy dá vytvořit různých vín - od svěžích, šťavnatých, ovocitých až po plná a mohutná.

Někteří vínomilci už jistě ví, že Frankovka spolu s odrůdou Modrý Portugal a Svatovavřinecké spadá pod označení V.O.C. Modré Hory pokud pochází z jedné z pěti obcí a tratí tohoto spolku.

A teď už k téhle Frankovce 2018. Barva je tmavě rubínová až fialová, což vyznačuje perfektní vyzrálost hroznů, která je cítit i ve vůni. Najdeme v ní třešně a stopy skořice. Chuť je šťavnatá a, řekla bych, středně plná. Jsou v ní cítit zralé šťavnaté višně, které ocucáte až po jejich pecku, takže ve finiši cítíte přes parádní šťavnatost jemné taniny.

Toto víno určitě neurazí milovníky plnějších a těžších vín. Nicméně pokud chcete zažít Honzovu Frankovku v plné těžké parádě, tak doporučuji Frankovku 2017. Naopak pokud chcete její "jahody se smetanou" verzi, tak doporučuji Frankovku 2016, anebo úplně ideálně Rosé Trkmansku.