Pálava Kvevri

14/05/2023
"Kvevri jsou nádoby, které jsou zakopány v zemi, jsou vypálené z hlíny a mají speciální tvar. Tato metoda se používá více než 8 000 let, původní kolébkou je Gruzie, a proto i naše nádoby pochází až z této země. Máme dvě a zakopali jsme je k babičce do zahrádky."

Vinařství Aurora

2019, suché

Morava / Velkopavlovická podoblast, Hustopeče

barva: oranžové

kategorie: naturální

obsah: cukr 0.0 g/l

kyseliny 5.5 g/l

alkohol: 13.5%

cena: cca 360 Kč

    Ve Vinařství Aurora dělají víno dva bráchové, Filip a Vítek. Z obou dvou vyzařuje obrovská lehkost, nadšení a hravost. Nudit se nebudete s nimi ani s jejich víny! Už jen z principu mě baví, že tohle víno nemá vlastně žádnou etiketu a místo ní kolem krčku láhve visí dřevěná cedulka ve tvaru kvevri s tím, co potřebujete vědět, že pijete :)

    Tuhle oranžovou pálavu 2019 jsem zvládla pít 2x - v červnu 2022 a nyní v dubnu 2023 a můžu říct, že rozdíl je znát a to velmi přijemně!

    V obou případech byla ve vůni hliněná zemitost z kvevri nádob, která se ale postupně otvírá a mění v jarní kvítí a balíček sušených meruněk. V chuti pak byl rozdíl větší - v té loňské byla ještě znatelná ostřejší tříslovina a neuhlazenost, trvalo jí déle se otevřít a ukázat svojí šťavnatost a ovocitost. Ta, kterou jsme pili v letos v dubnu, nám svůj nabombený balíček sušených meruněk ukázala téměř hned. Měli jsme jí plnou pusu a mohli jsme se na té šťavnatosti a ovocitosti uslintat!

    Pokud si tedy od kluků budete kupovat mladší ročník (2019 už nejšpíš neseženete), 2020, dejte vínu v láhvi čas (my tedy 2019 pili teď ve 2023, takže 2020 bych nechala min. do příštího roku ležet), stejně tak pak ve sklence. Klidně víno před pitím dekantujte a nechte mu čas na nadýchnutí.