ROUGE de PINOT NOIR

29/08/2021

Dobrá Vinice

2016, suché

Morava / znojemská podoblast 

barva: červené

přívlastek: qvevri, suché

řada: Premium

obsah: cukr 0,2 g/l

kyseliny 6,6 g/l

cena: cca 640 Kč

alkohol: 12,5%


   Dobrá vinice je známá výrobou naturálních vín a u tohoto Pinot Noir tomu není jinak. Víno kvasilo 9 měsíců na slupkách v 1000 l nádobách qvevri Georgia, poté zrálo 12 měsíců v nových dubových sudech, bylo provedeno JMK (jablečno mléčné kvašení - díky činnosti mléčných bakterií dochází k přeměně kyseliny jablečné na kyselinu mléčnou a tím ke snížení kyselosti vína, a také k dost zásadním změnám ve vůni a chuti vína), zrání vína proběhlo bez přidané síry, bez aditiv a nebylo filtrováno.

   Víno má velmi sytě červenou barvu, která není u pinot noir úplně běžná a mě naprosto okouzlila na první pohled. Na první dobrou mě také omámila jeho úžasná vůně přezrálého ovoce. Chuť je velmi výrazná až lehce ostrá, na pinot noir opravdu zajímavý počin (porovnávám s těmi, které jsem doposud měla). V chuti je cítit červené i modré ovoce, koření, výrazná kyselinka a mineralita - máte pocit, že vám víno lehce perlí na jazyku.

   Díky opravdu výrazné kyselince bych doporučila tento pinot noir k tučnějším a sytějším pokrmům (masa, omáčky apod.). Mně se podařilo zjemnit jeho chuť i kozím sýrem s koriandrem a s pískavicí.