Tramín červený (oranžové víno)

07/10/2021

Vinařství Baraque

2019, suché

Morava / velkopavlovická podoblast

barva: oranžové

přívlastek: zemské víno

řada: PUNK

obsah: cukr 0 g/l

kyseliny 6,5 g/l

cena: cca 280 Kč

alkohol: 13%

archivace do roku: 2027 


Vinařství Baraque se během letoška stalo mojí velkou srdcovkou. Mají velký výběr vín všech barev a chutí. Nejvíc jsem se asi zamilovala do jejich oranžového a červeného vína. Pokud nemáte páru, co jsou oranžová vína zač, mrkněte nejdřív sem.

A teď se pojďme podívat na tento oranžový tramín, ročník 2019. Na etiketě samozřejmě nechybí zábavný popisek vína, které píše vinařova žena Lenka:

ROCKER ROMANTIK

Tramín 2019 je fakt ostrej týpek. Nosí koženou bundu a náramek s kovovými hroty. Ale když se zamiluje, nosí dívkám oranžové růže. Anebo pomeranče, když jsou nemocné. A když zazní Všichni jednou zaklepem na nebeskou bránu od jeho oblíbených Guns N' Roses, krouží se svou láskou parketem v nekonečném ploužáku.

   Tenhle Tramín jsem měla prvně někdy brzy z jara, a že to byl ostrej týpek celkem sedělo. Nicméně jsem toto víno měla od té doby ještě několikrát a dovolím si říci, že u něj nastal během asi 1-2 měsíců, od mého prvního setkání s ním, velký zlom a podstatně se chuťově uhladil.

   Jak můžete vidět na fotce výše, barvou je toto víno úplné slunce ve sklence, viskozitu má parádní a ta vůně a chutě... mňam! Ve vůni jsou cítit výrazně pomeranče a pomerančové kůry, a také oranžové růže. Pomeranče vůni doprovází také v chuti, která je velmi svěží, výrazná a působí až do sladka. Vínu určitě neuškodí chvíle na vydýchání, ale na druhou stranu nedoporučuji ho nechat ani úplně zteplat.

   Co se týče napárování s jídlem naskytuje se spousta možností. Vyzkoušela jsem ho k těstovinám s krevetami, k thajskému pálivému salátu s mangem a lososem (Modrý Zub má tento salát výborný) a krevetám v těstíčku. Ke všemu uvedenému bylo toto víno naprosto famózní.

   Doufám, že vám tohle víno udělá stejnou radost jako mně a pokud máte na doporučení jakákoliv jiná, ráda uvítám tipy - dopsat se mi můžete třeba na instagramu :)