Tramín červený PONTIC

08/09/2023

Vinařství Baláž

2018, suché

Morava / Mikulovská podoblast, obec Dolní Dunajovice

barva: oranžové

kategorie: zemské víno

obsah: cukr: 1.1 g/l

kyseliny: 5.2 g/l

alkohol: 13.5%

cena: cca 300 Kč 


    Projekt, jehož duchovním otcem je vinařský odborník Petr Očenášek. Propojuje dva mladé vinaře z české a rakouské strany hranice. Jiří Baláž ml. z vinařství Baláž a Markus Taubenschuss z vinařství Taubenschuss, se spojili a vytvořili společnou řadu Pontic. Spojuje ji mládí, odvaha, ale i zázemí rodinné vinařské tradice a chuť na ni navázat, ale i zanechat svou vlastní stopu.

    Jestli na nějaký způsob dokážu vypít tramín červený, je to rozhodně jako super suchá oranžová naturálka! A tenhle počin konkrétně bych brala v nějaké bezedné formě, prosím pěkně a děkuju :D

    Tento oranžový tramín se pyšní sytě jantarovou barvou, pro nefiltraci v něm najdeme nějaké ty sedimenty, ale ty rozhodně nejsou na závadu :) Na nose je víno čisté, výrazné, odrůdově typicky ovocně–květinový projev. Nabízí nám tóny vyzrálého peckového ovoce a sušených okvětních lístků růží. V chuti dostáváme suché, plné a komplexní víno, které se rozvíjí s každým douškem. Z prvu ovocné tříslo se nám přeměňuje v krémově ovocný projev s lehkým kořením a ukazuje nám neuvěřitelně dlouhou dochuť s tóny sušených čajových lístků a sladkého koření. Vína máte plnou pusu a sliny se vám díky jeho šťavnatosti sbíhají k touze po další a další sklence tohohle slunce ve sklence.

    Ročník 2018 již sice nekoupíte, ale nemám pochyb o tom, že nový ročník tohoto vína bude stejně tak famózní jako tento. S chutí do něj!