Valencie pro Vínomilce

26/03/2023
Chtěli jste vždycky vidět Valencii, ale měli jste jí za nevinařskou oblast? Tak to vás mile ráda vyvedu z omylu! Nám sice v ČR valencijská vína nejsou moc známá a nedají se u nás téměř vůbec koupit.

Tak si pojďme v první řadě říct, co vlastně za vinařské sub-regiony kolem Valencie najdeme. V rámci hranic Valencie jsou tři různé DO: Alicante, Utiel-Requena a Valencia. Jak můžete vidět na mapě níže - Alicante se nachází nejjižněji a Utiel-Requena zase nejvíce ve vnitrozemí. Také k porovnání je Utiel-Requena jedna souvislá část, zatímco Alicante i Valencia se skládají z odlišných částí spojených spíše díky legislativě a tradicí nežli "zeměpisnou" blízkostí.

Pro zajímavost, archeologické důkazy naznačují, že vinařství ve Valencii sahá do minulosti více než tisíc let, ale region nikdy nezastával na světové vinařské mapě zvlášť významné místo a to především díky tomu, že odjakživa dělali vína spíše na kvalitu než-li kvantitu. Což se dnes už také mění a máme zde i vinařství, které vlastní pozemky vinice a vinařství po celé Evropě.


Na sub-region Valencia DO zákonně dohlíží místní Consejo Regulador (vinný úřad) založený v roce 1957. Pod "Valencia Denominacion de Origen" spadá 13.000 ha, rozdělených nerovnoměrně mezi dvě odlišné geografické části.

Menší část, Clarino, leží asi 65 km jihozápadně od města Valencie hraničící se severním okrajem zóny Alicante DO. Specialitou jsou plná červená vína z odrůd Monastrell (Mouèdre), Tempranillo (Tinta del País), Cabernet Sauvignon a Merlot.

Větší část, kde se nachází většina vinic, leží směrem od města do vnitrozemí. Šíří se na sever a západ do úpatí pohoří Sistema Ibérico. Dá se říci, že jí můžeme rozdělit na 3 produkční zóny.

Alto Turia - vinice jsou zde vysázeny v nadmořských výškách i 700 až 1100 metrů. Jedná se o nejvýše posazenou a nejchladnější část Valencia DO, a proto se nejlépe hodí pro výrobu suchých bílých vín, především z odrůd Macabeo a místní Merseguera.

Turia - vinice leží níže v údolí, kde se vyrábí sladké, osobité víno Moscatel de Valencia. Vinice a vinárny se zde soustředí kolem farností Chiva, Cheste, Godelleta, Montroy, Monserrat a Turís v nadmořských výškách 150 až 400 metrů.

Valentino - nabízí širší výběr odrůd a stylů vína. Bílá vína se zde vyrábí z Macabea a Merseguera, ale také nám známějších odrůd jako Chardonnay a Semillon. Preferovanými odrůdami červených vín jsou zde Garnacha (Grenache), Tempranillo, Cabernet Sauvignon a Merlot.

Oběcně se nedá se říct, že by se v celém sub-regionu Valencia DO dělal jeden typický styl vína. Každý si zde dokáže najít to své - od lehce pitelných bílých, rosé a červencýh vín až po ty opravdu plná a těžká. Také zde najdeme malou produkci šumivých vín Cava.


Dalším vinařským sub-regionem je Alicante DO. Když v roce 1957 získal apelaci DO, Consejo Regulador povolil pouze čtyři odrůdy. Monastrell (Mourvèdre), která je zde dodnes nejdominantnější odrůdou, Alicante Bouschet (vyšlechtěna Henri Bouchetem ve Francii r. 1866 křížením Petit Bouschet a Grenache), Bobal a Moscatel de Alejandria. Od té doby byly povoleny další modré odrůdy, jako Cabernet Sauvignon, Merlot, Tempranillo a Garnacha.

Dále se zde pěstují také odrůdy bílé, jako Planta Fina, Merseguera a Macabeo. Mezi poslední povolené patří i Chardonnay a Sauvignon Blanc.

Historie vinařství zde sahá do 16. století. Víno z Alicante bylo velmi žádané i v zahraničí a to především v Anglii, Skotsku, Nizozemí a Švédsku. Velmi často se víny odsud vylepšovala vína v jiných zemích (pro lepší barvu i chuť). Nakonec aby si ochránili místní průmysl byl zakázán dovoz vín a restrikce padly také na vývoz - veškerý obchod pak fungoval jen a jedině přes přístav Alicante. Vytvořilo to zde nejen pracovní místa, ale i rostlo bohatství a počet vysázených vinic v celém regionu. Nastal tzv. zlatý věk a poptávka po stolních a dezertních vínech Alicante prudce vzrostla.


A posledním a největším sub-regionem je Utiel-Requena, který se nachází západně od města Valencie mezi městy Utiel a Requena (dle toho i jeho název). Své DO získala v roce 1957.

Výsadbám ve vinicích dominuje původní modrá odrůda Bobal. Na vína z této odrůdy jsou zde velmi pyšní a najdete z ní zde vína jak červená, tak rosé. Odrůda je velmi odolná horku a suchu, a tak ani během nejteplejšího léta nepotřebuje zavlažování a úkryty před sluncem.

Najdete zde jak odrůdová vína Bobal, tak cuveé spolu s Tempranillo, Cabernet Sauvignon a velmi se zde daří také odrůdě Monastrell.

I zdejší sub-region má povolení vyrábět šumivá vína Cava. Vyrábí se zde z typických odrůd Macabeo, Xarel-lo a Parellada.

Archeologické nálezy ukazují, že vinařství sahá až do 7. století př. n. l., z doby raných Iberů. O 6 století později sem římané přinesli lepší technologie výroby vína a od té doby se Utiel-Requena těšil větší slávě. To pak také díky tomu, že na konci 19. století vypukla pandemie révokazu a padlí, která byla ničivá hlavně pro Francii. Odrůda bobal byla však natolik odolná, že její vinice přežily a vína odsud tak vyplnila díru na trhu.

O našem výletě, právě do vinic sub-region Utiel-Requena, si přečti zde.