Vulkanická vína Chile

16/01/2024
Posledně jsme si tu nalili vulkanické víno z Itálie, to je nám asi obecně známější a hlavně bližší. Ale co taková Chile?
Má totiž přes 2 tisíce sopek a čítá se, že i přes 500 jich může být stále aktivních (cca 60 jich vybuchlo za posledních 450 let).
(Převkapila jsem samu sebe, tenhle světlej svetr neskončil zlitej!)
(Převkapila jsem samu sebe, tenhle světlej svetr neskončil zlitej!)

    Vína z Chile osobně moc napitá nemám, a tak začít hned vulkanikou mě zlákalo moc moc! (Každý rok mám totiž nějakou vinnou posedlost a posledního půl roku to jsou právě vína vulkanická).

    Začali jsme srovnáním ročníků základních Sauvignon Blanc, které jsou z nižších poloh, jsou typicky odrůdová, šťavnatá a díky blízkosti k oceánu mají slanější dochuť. Měli jsme i to štěstí, že na degustaci byl vinař za Bodega Volcanes de Chile osobně. Dostali jsme tak vysvětlení jejich řad vín, poloh různých vinic, jaké používají sudy, jaké jsou v nich rozdíly atd. 

    Pak probíhala v podstatě volná degustace, kdy jsme si mohli z vystavených vzorků ochutnat, co jsme chtěli. Mě velmi zaujal Pinot Noir 2018, "Tectonia" řada, ale ta netradiční kouřovost byla famózní, jen kdyby toto utvořili ve vyšší řadě, byla by to za mě ohromná pecka (chybělo mi u toho zajímavější/plnější tělo).

    Největší pecka byla samozřejmě vína z řady nejvyšší a to Parinacota (název sopky) z odrůd Syrah a Carignan. Ročník 2020 skvěle plné tělo, ještě ne úplně uhlazené, ale tady mě to moc bavilo. Starší ročník 2019, a pak 2018 už krásně zahlazená vína, šťavnatější a příjemně zakouřené nasládlé tříslo. Vína se skvělým potenciálem k dalšímu a delšímu zrání, která baví jak mladší, tak starší.

    Degustace v Alifea jsou super a zábavné :) určitě neváhejte zajít nebo si vína objednat z pohodlí domova.


Výběr nejbližších akcí:

23. ledna, úterý, 18h Horizontální degustace Francie ročník 2017

30. ledna, úterý, 18h Nebbiolo & Barolo & Barbaresco

13. února, úterý, 18h Vulkanická vína - výběr z Itálie, ČR, Chile

20. února, úterý, 18h Piaggia, Toskánsko

27. února, úterý, 18h Netradiční bílé odrůdy z Francie