Vychlaďte si láhev, je mezinárodní den prosecca!

12/08/2021

Popularita prosecca u nás stále roste a to hlavně během léta. Co o něm tedy víme? Prosecco je italské šumivé víno jehož jméno je podle vesničky v Trestu v severní Itálii. Dříve se tak nazývala samotná odrůda bílé vinné révy, která se od roku 2010 jmenuje Glera, a název prosecco tak od té doby slouží pro označení jedinečného původu vína. Jeho mezinárodní den je každý rok 13.8. a letos připadá na pátek :)

Odrůda Glera roste pouze v severních oblastech Itálie Veneto a Friuli Venezia Giulia. Prosecco může obsahovat i jiné odrůdy, ale však jen do 15%, glerou musí být pevně obsaženo 85%, aby se mohlo prosecco nazývat proseccem.

Vyrábí se metodou Charmat-Marinotti, která je levnější, než fermentace v láhvi, jak je tomu u šampaňských vín. Nicméně mezi některými DOCG kousky se setkáte i s proseccem kvasícím v láhvi, ale zde už samozřejmě stoupá jejich cena, než jsme běžně zvyklí.

Aby se zachovala typicky vyšší acidita, sbírají se hrozny pro výrobu velmi brzy. Za jemného lisování se získá čirá šťáva, která se nechává max. 8-10 dní kvasit v nerezových nádržích. Po té se víno přesune do utěsněných natlakovaných nádrží, kam se přidá cukr a kvasinky, aby započal druhý proces fermentace. V této fázi se uvolňuje oxid uhličitý, který díky těsnění nemá kam utéct, a tak v proseccu vznikají bublinky.

Ač můžete najít kousky, kde se fermentace prodlužuje i na několik měsíců (Charmat lungo), běžně se prosecco nechává fermentovat zhruba 10 dní. Poté se víno přefiltruje a někdy doladí přidáním cukru či trochou tichého vína. No a už následuje plnění láhví pod tlakem pomocí speciálního přístroje.


Hodnocení a dělení prosecca

  • Prosseco DOCG Cartizze 

    Jedná se o úplná TOP prosecca, která mají od r. 1969 zvláštní předpisy a zahrnují pouze 107 ha vinic ležící ve Valdobbiadene mezi nejstrmějšími svahy San Pietro di Barbozza, Santo Stegano a Saccol. Charakteristické pro vůni jsou komplexní tóny jablek, hrušek, citrusových plodů, broskví a meruněk, ale také náznaky růží a mandlí v dochuti. Chuť je elegantní a vyvážená s jemnými bublinkami. Samozřejmostí je pouze ruční sběr hroznů.

  • Prosecco DOCG Rive

    Pojem "Rive" označuje strmé svahy kopců, které jsou charakteristické pro danou zónu. Tato kategorie zdůrazňuje rozmanité výrazy Conegliano Valdobbiadene. Rive vína pocházejí z nejnáročnějších a nejkvalitnějších vinic, kterých je celkem 43. Každá z nich vyjadřuje odlišnou a výraznou kombinaci půdy, expozice a mikroklimatu. Povolen je jen výhradně ruční sběr.

  • Prosecco DOCG 

    Prosecco DOCG pochází výhradně z vinic z kopců mezi městy Valdobbiadene a Conegliano a nově též z okolí města Asolo. Apelace DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) zaručuje nejvyšší kvalitu italských vín. Každé vinařství smícháním hroznů z různých mikrozón v této oblasti vytváří směsi (cuvée), které fungují jako vyslanci vlastní vinařské filozofie.

  • Prosecco DOC 

    Jedná se o základní řadu prosecca, o výrazné rozšíření původního regionu, s nižší nadmořskou výškou, ale příznivými podmínkami pro pěstování, které zaručují splnění parametrů svého označení.

  • Frizzante 

    Prosecco s označením Frizzante vzniká tak, že druhá fermentace probíhá za nižšího tlaku, maximálně 2,5 baru. Je velmi svěží s jemnými bublinkami.

  • Tranquillo 

    Neboli 'tiché prosecco'. Hrozny se sklízejí až velmi zralé, víno má pak slámově žlutou barvu a voní po jablkách, hruškách a mandlích.

  • Col Fondo 

    Jedná se o tradiční prosecco, jehož druhotné kvašení probíhá v láhvi a zůstává v dlouhém kontaktu s kvasinkami. Nefiltruje se, nečeří a je absolutně suché.

  • Spumante 

    Už se nejedná o prosecco, ale pouze o lehké šumivé víno ze severní Itálie stylem mu blízký. Většinou jde o kombinaci několika odrůd.


A jak je to s cukernatostí?

Extra Brut 0-6 g/l

Brut 0-12 g/l

Extra Dry 12-17 g/l

Dry 17-32 g/l

Cartizze cca 24 g/l

Colfondo 0-2 g/l

Frizzante 11-15 g/l

Spumante 11-15 g/l


A na závěr si vyvrátíme nějaký ten mýtus:

Do prosecca se přidává CO2 - jak jsem psala již výše, bublinky vznikají díky druhotnému kvašení, není tedy potřeba CO2 přidávat.

Lžička zamezí vyprchávání bublinek - to se těší velké popularitě, sama to znám od babičky. Bohužel tomu tak není, nikdy to nebylo dokázáno.